Doğum Haritası Açı Hesaplama Sembol Anlamları Yorumlama
ASTROLOJİK AÇI HESAPLAMA
Doğum Tarihiniz (Gün/Ay/Yıl)
Doğum Saatiniz (Saat/Dakika)

Doğum haritası açıları, doğduğunuz anda gezegenler arasındaki açıların derecesidir. Başka bir deyişle, açılar gezegenler arasındaki bir bağlantıyı veya ilişkiyi temsil eder. Gezegenlerin birbirine ne kadar yakın veya uzak olduğu, nasıl harekete geçtiğinizi ve başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzu gösterebilir. Astrolojide beş ana açı, beş küçük açı ve sert ve yumuşak açılar vardır.

Beş ana açı: Kavuşum (0°), altmışlık (60°), kare (90°), üçgen (120°) ve karşıtlık (180°).

Beş küçük açı: Yarı-sekstil (30°), yarı kare (45°), bir buçuk kare (135°), birleşmeyen (150°) ve beşte birlik (72°).

Zor açılar: Hayatınızın ve kişiliğinizin en çok mücadele edebileceğiniz kısımlarını temsil eder.

Yumuşak açılar: Hayatınızın olumlu ve diğer kolay kısımlarını temsil eder.

Doğum haritanızdaki açıları bulmak için, doğum haritası hesaplama formunu kullanın ve iki gezegen arasındaki açı derecesini kontrol edin.

Doğum Haritasının Zor Açılar Hangileridir?

Kare açı zor bir açıdır. Bu açı, iki gezegen birbirinden 90° veya üç burç ayrı olduğunda meydana gelir ve zihinsel veya fiziksel bir halat çekmeyi temsil eder.

Doğum haritasındaki bir kare açı şu ya da bu şekilde harekete geçmenize neden olarak sizi müzakereye, dengeye ve uyuma doğru iter. Kendinizle sürekli savaş halinde olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun nedeni kare bir açı olabilir.

Örneğin, astrolojik haritada Ay ve Merkür arasındaki kare açı duyguları ifade edememeyi temsil eder. Ay duygularınızı sembolize ederken, Merkür iletişim gezegenidir. Bu gezegenleri birbirine bağlayan kare bir açı, duygusal olarak neye ihtiyacınız olduğunu söylemenizi zorlaştırabilir.

Her iki gezegen için de bir denge bulmak zor olabilir, ancak kare açı sizi en az olası yerlerde uyum bulmaya zorladığı için imkansız değil.

Karşıt zor bir açıdır. Bu açı, iki gezegen birbirinden 180° uzaktayken veya altı burç ayrıyken ve haritanızda birbirinin zıt tarafındayken, doğal bir kutupluluk verir.

Karşıt açıyı zıt olarak düşünün. Karşıt gezegenler doğal olarak zıt veya uyumsuzsa, fiziksel ve zihinsel olarak sizde gerginliğe neden olma ihtimalleri vardır. Bu, çelişkili duygulara ve kişilik özelliklerine neden olabilir.

Örneğin, Mars, Satürn ile karşıt durumdaysa, bu çalışkan olduğunuzun ancak kendinizi geri tuttuğunuzun bir işareti olabilir. Mars hızlı ve sabırsız, Satürn ise temkinli ve dikkatli.

Bu nitelikler birbirine zıttır, ancak hesaplı kararlar vererek ve fırsatlardan hızla yararlanarak ikisinin enerjilerini dengelemeyi öğrenebilirsiniz.

Bu burçlar doğal karşıtlardır: Koç ve Terazi, Boğa ve Akrep, İkizler ve Yay, Yengeç ve Oğlak, Aslan ve Kova, Başak ve Balık.

Kavuşum Zor Bir Açı mıdır?

Bir gezegen, Zodyak’ın başka bir gezegenle aynı bölümüne girdiğinde bir birleşme meydana gelir. Güneş tutulması gibi düşünün. Doğum haritalarında kavuşum açısı en güçlü gezegensel ifadeyi temsil eden tarafsız bir açıdır.

Kavuşum açısı gezegen özelliklerine bağlıdır. Bu da onu bazen sert, bazense yumuşak bir açı yapar.

Bazı astrologlar, kavuşumu sert ya da yumuşak açı olarak görmezler. Bunun yerine, etkisi diğer tüm açıları yendiği için buna güçlü veya dinamik bir açı derler.

Doğum haritalarında kavuşum açısı yapan gezegenler uyumsuzsa, sert bir açı oluştururlar. Gezegenler birbirleri ile uyumluysa, yumuşak bir açı oluştururlar. Örneğin, bir Mars ve Neptün kavuşumu zor bir durum çünkü ilişkileri uyumsuz, yani burçları anlaşamıyor.

Gezegenlerin uyumlu olup olmadığını burçlarına bakarak anlayabilirsiniz. Burçları uyuşursa, anlaşırlar. İşte hızlı bir uyumluluk kılavuzu:

 

 • Koç: İkizler, Yay, Aslan
 • Boğa: Yengeç, Oğlak, Balık
 • İkizler: Terazi, Kova, Koç
 • Yengeç: Boğa, Akrep, Başak
 • Aslan: Yay, Koç, İkizler
 • Başak: Boğa, Yengeç, Oğlak
 • Terazi: Kova, İkizler, Yay
 • Akrep: Yengeç, Oğlak, Balık
 • Yay: Koç, Kova, Aslan
 • Oğlak: Boğa, Balık, Başak
 • Kova: Yay, Terazi, İkizler
 • Balık: Akrep, Yengeç, Oğlak

 

Astrolojide Kavuşum Karşıtlık Altmışlık Kare Üçgen Açılar Ne Anlama Gelir?

Bazı günlerin diğerlerinden daha iyi olduğunu fark ettiniz mi? Bunun bir nedeni var ve buna gezegensel açıların etkisi deniyor.

Astrolojik açılar “kozmik ruh hali” veya “astrolojik hava durumu”na benzetilebilir. Eğer astrologların burçları veya astrolojik tahminleri nasıl yaptığını bilmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Dünya’daki bakış açımızdan, gökyüzünü 360 derecelik bir daireye bölersek, 12 Zodyak işaretinin her biri kendi 30 derecesini kapsar. Gezegenlerimiz ve armatürlerimiz, yaşamın arketiplerini ve yönlerini temsil eder ve gökyüzünde nerede dans ettiklerine bağlı olarak, sonunda o burcun özelliklerini alırlar.

Belirli geometrik açılar gökyüzünde Dünya’ya yansıyan konuşmalar oluştururlar. Bir daireyi bir, iki, üç ve dörde bölerek, çok özel birkaç açıya veya astrolojik yöne sahip oluruz. Gezegenler birbirine bağlandıkça, hayatımızda çok özel bir etki elde ederiz. Bu bazen yumuşak bazense daha zorlu bir etki olabilir.

Doğum Haritası Kavuşum Açısı (0° lik Açı) Sembol Yorumlama

0 derece. İki gezegen birbirine çok yakınsa, kavuşum halindedirler. Çoğu astrolog, kavuşumların dinamik olduğuna, ancak kareler ve karşıtlıklar kadar zor ve zorlayıcı olmadığına inanır.

Doğum haritasında iki gezegen birbirine son derece yakınsa - veya aynı yerdeyse - bu gezegenlerin enerjilerinin yoğun bir şekilde birleşim halinde olduğunu fark edeceğiz. Doğum haritasındaki kavuşum açısını yorumlarken bu, genellikle yeni bir başlangıcı veya döngüyü temsil eder.

Astroloji, kişinin psikolojisinin çeşitli yönleri hakkında fikir vermek ve aynı zamanda yaşam tahminleri yapmak için gezegenlerin ve armatürlerin yerleşimini kullanan bir sanat biçimidir.

Gezegenlere bağlı olarak, bu mutlu etkiler getiren çok güçlü bir birlik olabilir. Şu anda meydana gelen durumlar gezegenler daha sonra tekrar kavuşum noktasına dönene kadar bir model başlatacaktır.

Bazı gezegenler yılda bir kez kavuşumda buluşurken bazı gezegenler birbirleriyle yüzlerce yıldır kavuşum yaşamazlar.

Astrolojik Haritada 60° lik Sekstil Açının Anlamı Nedir?

Astrolojik haritalarda iki gezegen ayrılırken (çünkü her gezegen bizim Dünya’daki bakış açımızdan farklı bir hızda hareket eder), aralarında yaklaşık 60 derecelik bir mesafe olduğunda ilk ana açıda buluşurlar.

Bu, sekstil adı verilen süper kolay ve tatlı bir astrolojik açıdır. Bu astrolojik konumda gezegenler birbirinden ayrı iki burçta, yani oldukça uyumlu elementlerdedirler. Ateş ve hava birbirini güçlendirir, diğer yandan toprak ve su birbirini desteklerler.

Gezegensel enerji yumuşak bir şekilde akar ve destek, dostluk ve fırsatlar getirme eğilimindedir. Bununla birlikte, bu enerjiyi kullanmanın anahtarı harekete geçmek ve gezegen desteğini kullanmaktır.

Doğum Haritalarında 90° lik Kare Açı Nasıl Yorumlanır?

İlk zorlu astrolojik açımız için kemerlerinizi bağlayın. Bu bir karenin keskin çarpışmasıdır. Bu, iki gezegenin artık üç Zodyak işareti olduğu veya kabaca 90 derece ayrıldığı zamandır.

Doğum haritasının bu astrolojik açısı gezegenlerin yönettiği enerjiler arasında bir çekişme oluşturur çünkü, bir birinden ayrı olan üç Zodyak işareti aynı kaliteye girer. Kardinal, sabit ve değişken gibi...

Bunun destekleyici olacağını açıkça düşünürken, aslında bir kaliteyi paylaşan şey, Zodyak işaretlerinin başka ortak noktalarının olmaması değil. Aslında kareler, çatışmalar, mücadeleler, gerilimler ve dramalar oluşturur. Engellenmiş veya saldırıya uğramış hissedebilsek de, bu enerjiyi verimli bir şekilde kullanmanın tek yolu, sürtüşmenin sizi nasıl daha güçlü hale getirdiğini ve yolculuğunuzda ilerlemenizi ayarlama fırsatı verdiğini görmektir.

120° lik Üçgen Açı En İyi Astrolojik Açılardan Birisidir

İki gezegen birbirinden ayrı dans etmeye devam ederken, en iyi astrolojik açılardan birinde buluşacaklar. (Dört Zodyak işareti olduğunda ve 120 derece ile birbirine bağlandığında)

Gezegenler, bu astrolojik açıyla ayrılmaları, aynı element içinde yankılandıkları anlamına gelir : ateş, toprak, hava veya su.. Bu doğum haritası açısı mükemmeldir çünkü üçgenler fırsatlar, nimetler ve şanslar sunar.

Akış çok kolay olduğu için, ödülleri kolayca bulabilir veya hatta birdenbire ortaya çıkmasını sağlayabiliriz. Bu, hikayenizi başından beri nasıl inşa ettiğinize ve kare veya karşıt açının zorluklarıyla başa çıktığınıza bağlı olacaktır.

Doğum haritasının 120°lik üçgen açısı bir yandan şans getirir ama aynı zamanda iyi haberi bulmak için fazla çaba harcamamıza gerek olmadığı için bizi oldukça tembelleştirebilir. Bu havayı en üst düzeye çıkarmak için günü yakalayın!

Asrolojik Doğum Haritalarındaki 180°lik Karşıt Açının Yorumu

Son olarak, doğum haritalarının en yoğun astrolojik açısına geliyoruz: karşıtlık. Bu, iki gezegen birbirinden 180 derece uzakta tam olarak gökyüzünde karşılıklı olduğunda gerçekleşir. Bu açı gezegenlerin, kardinal, sabit veya değişken gibi bir kaliteyi bir kez daha paylaşan altı burçla ayrılacakları anlamına gelir.

Ayrıca ateş ve hava veya toprak ve su gibi uyumlu elementlerde olacaklar... Zıtlıklar aynı zamanda Zodyak kutupları olarak da bilinir. Muhalifler bize birlik ve uzlaşma fırsatı verirken, enerjiyi bir yin ve yang gibi mükemmel bir şekilde dengeleyerek, aşırı drama, çatışma ve güç mücadeleleri de yaratabilirler. Doğum haritasındaki 180°lik karşıt açı engeller ortaya çıkabilir, ancak muhalefetler nihayetinde bize sebat etmek ve ilerlemek için bir değişiklik veya uzlaşma olması gerektiğini öğretir.

Bazı astrologlar düzinelerce başka açı kullanır. Bu farklı açılara göre doğum haritası yorumlama yaparlar. Bu ek açılardan en popüler olanı, 72 derecelik bir açı olan beşte birlik açıdır. 72 derecenin bir dairenin 1/5’i olduğunu unutmayın. Ayrıca 144 derecelik iki beşte birlik açı da vardır. Beşte birlik açıya birçok farklı anlamlar yüklenmiştir.

En küçük yönlerin anlamları konusunda çok az anlaşma vardır. Örneğin harita çarkında, Güneş İkizler burcunda 10 derece 27 dakika ve Uranüs Balık burcunda 29 derece 0 dakika, 71 derece 27 dakikalık açı, 33 dakikalık küre ile beşte birlik açı (72 derece). Bu kişi, kültürel arayışlara girme özgürlüğüne sahip olan ve ağır sorumluluklardan kaçınan bağımsız (Uranüs) bir bireydir (Güneş).

Diğer popüler açılar arasında roman (40 derece, bir dairenin 1/9’u), bi-novil (80 derece), dörtgen (160 derece) ve septil (51 3/7 derece, yani bir dairenin 7 de 3 ü). ), bi-septil (102 6/7 derece), tri-septil (154 2/7 derece), ondalık (bir dairenin 1/10’u olan 36 derece) ve üç ondalık (108 derece) açıları.