Doğum Haritası Evler 12 Ev Anlamı Nedir? Burç Evleri Hesaplama
DOĞUM HARİTASI HESAPLAMA
Doğum Tarihiniz (Gün/Ay/Yıl)
Doğum Saatiniz (Saat/Dakika)

Doğum haritası tam olarak doğduğunuz anda çekilmiş, Dünya’daki görüş noktamızdan gökyüzünün enstantane fotoğrafı gibidir. Bu çizelge, evler olarak da bilinen 12 bölüme ayrılmıştır. Evler, “hayatınızın filmi"ndeki aksiyonun geçtiği yerlerdir.

Haritanızdaki her ev, doğum saatinize, tarihinize ve doğum yerinize bağlı olarak farklı bir işaret tarafından yönetilir. Bu cetvel, bir evin başlangıç ​​noktasının çarkta kesiştiği burç tarafından belirlenir (bu biraz ileri düzeydedir, bu yüzden bu konuda çok fazla endişelenmeyin!). Sadece şunu bilin: evler, her biri kariyer, ev ve ilişkiler gibi belirli yaşam alanlarıyla ilişkili olduğu için, astrolojiyi dünyevi meselelerde esas alan şeydir.

Zodyak çarkı, doğduğunuz anda Güneşin doğu ufkunda yükseldiği yeri temsil eden ve benliği, kimliği ve ilk izleniminizi yöneten ilk evle başlar. Evler daha sonra burç çarkının etrafında saat yönünün tersine hareket eder ve aile/ev hayatı, toplum ve ötesi gibi daha geniş temalara doğru dalgalanır.

Gezegenler Güneş’in etrafında (ve Zodyakımız boyunca) yolculuklarını yaparken, evlerin içinde hareket ediyormuş gibi görünürler. Örneğin, aşk gezegeni Venüs, doğduğunuz anda Koç burcunda hareket ediyorsa ve bireysellikle ilgili 1. evinizdeyse, yaşamınız boyunca kendini sevme ve güven konuları tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Astrologlar, haritanızdaki gezegenlere, burçlara ve evlere dayalı olarak harita yorumları yapar.

İlk altı ev “kişisel evler” olarak bilinir çünkü bunlar günlük yaşam, topluluk ve aile temalarını yönetir. Son altı ev ise ilişkiler, seyahat, kariyer ve arkadaşlıklar gibi deneyimleri yönettiği için “kişilerarası evler” olarak kabul edilir.

Doğum Haritasındaki Evler Ne Demektir ve Nasıl Bulunur?

Haritanızı okuduysanız veya astroloji meraklılarıyla görüştüyseniz, muhtemelen 12 evi duymuşsunuzdur. Birçoğumuz için burçlar, daha büyük astrolojik meraka açılan kapıdır.

Onları takip etmeye başladığımızda, doğum haritalarımızın birçok hareketli parçasına daha aşina oluyoruz ve bunlarla ilgileniyoruz. Örneğin, işaretler ve gezegenler hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Peki astrolojideki ev kavramı neyi ifade eder? Her gezegen, asteroit veya gök noktası bir ev içinde bulunur ve bu yerleşim, yalnızca kendi kişiliğiniz hakkında değil, aynı zamanda çevrenizdeki dünyayla nasıl bir arada var olduğunuz hakkında da çok değerli bilgiler sunar.

Ayrıca evler geçmişinizi, bu gününüzü ve geleceğinizi anlamanız için bir yol haritasıdır. Gökyüzündeki gezegenler bu alanlar arasında hareket ettikçe, hem somut hem de duygusal farklı olaylar tetiklenir.

Her ev farklı bir işaretle ilişkilendirilir. Örneğin, 7. ortaklık evi Terazi enerjisi ile ilişkilidir. Terazi ilişkilerin işaretidir ve tamamen denge, sevgi ve adalet ile ilgilidir. Bu nedenle ortaklıklara karşılık gelmesi mantıklıdır.

Bütün bunlar kulağa oldukça sıra dışı geliyor olabilir. Evler gerçekten de astrolojiyi bu kadar muhteşem yapan şeydir. Her biri yaşamın bir bileşenini ifade eder. 12 ev aynı zamanda tek bir birim, 360 derecelik tekerleğin tamamını içeren bir kolektif olarak çalışır.

Astrolojide evler, bir bireyin eksiksiz kozmolojisinin sembolik bir temsilidir. Evlerin kendi hayatınızdaki anlamını anlamak için, astroasist.com’un sunduğu gibi bir astroloji yazılımına doğum saatinizi, tarihinizi ve doğum yerinizi ekleyerek doğum haritanızı hesaplayın.

Astrolojide Evler ve Anlamları Nelerdir?

Doğum haritası, evleri oluşturan 12 eşit bölüme ayrılmıştır. 12 sayısı astrolojide sıklıkla karşımıza çıkar. Ancak, evler, Güneşin yıllık dönme hareketine dayanan burç çarkı ile aynı olmadığı için kafanız karışmasın. Bunun yerine, evler dünyanın kendi ekseni etrafında 24 saatlik dönüşünü yansıtır.

Buna göre, bir doğum haritası okurken astrologlar bu iki sistemi birleştirir. Evler 24 saatte bir döndüğü için haritanızı hesaplarken doğru doğum saatinizi kullanmanız önemlidir. Her ev, her gün Güneşin iki saatlik görünür hareketini temsil eder. Doğum zamanı yanlışsa, tüm astrolojik kozmolojiniz yanlış olacaktır.

Astrolojide Evler Neden Önemlidir?

Bir astroloji haritasındaki evler doğum zamanına ve konumuna bağlı olarak hayatınızın farklı yönlerini temsil eder ve bu yaşamda karşılaşacağınız hediyeleri veya engelleri gösterir.

 

Grafiğinize ilk kez baktığınızda, odağınızı tam olarak nereye yönlendireceğinizi bilmek zordur. Bazı alanlar sembollerle doluyken diğerleri tamamen boştur. Hangi işaret yukarı? Hangisi aşağı? Ve bu astrolojik semboller ne anlama geliyor? gibi soruları kendi kendinize sorarsınız.

İleri derecede astrolojik bilgilere sahip olmayanların da kolaylıkla anlayabilmeleri için, sitemizdeki doğum haritası hesaplama sistemi tüm bu karmaşayı sizin için çözüyor ve işaretlerin içerdiği anlamları veriyor aslında.

Yine de bilgi sahibi olmak için bazı konulara göz atmak isteyebilirsiniz.

Doğum Haritası Yorumlama Astrolojik Evler ve Anlamları

Doğum haritası yorumlama işine başlamak için önce çapanızı bulmanız gerekir. Yükselen burç olarak da bilinen bu nokta, merkezi ufuk çizgisinin en solundaki noktasıdır ve tam olarak doğduğunuz anda doğu ufkundan hangi burcun bulunduğunu tam anlamıyla ortaya koyar.

“ASC” harfleri (“AC” olarak da kısaltılır) yükseleninizi işaretler. Güneş burcu gerçeğimizi ve Ay burcu duygularımızı yansıtırken, Yükselen hayatımız boyunca karşılaşacağımız ana temaları ortaya koyuyor. Örneğin, Yükselen İkizler’in hayatında iletişim merkezli bir tema olurken, yenilik, ilerleme ve uyumsuzluk bir Kova Yükselen’in deneyimini tanımlayacaktır. Yükselen aynı zamanda kişinin dünya için taktığı “maske"dir. Bu imaj genellikle sosyal medya aracılığıyla yansıtılır.

Yükselen ayrıca haritanın yönetici gezegenini de ortaya çıkarır. Örneğin, Yükselen Yay’a sahip biri cömert Jüpiter tarafından yönetilirken, Balık Yükselen empatik bir Neptün dünyasında yaşar.

Yükselen burcu yalnızca bireysel arazimizi ölçmek için değil, aynı zamanda doğum haritasının kendine özgü mimarisini oluşturmak için kullanıyoruz. Doğum çizelgeleri Yükselen’in ilk evi gösteren yatay çizgisiyle saat yönünün tersine okunur. Bölümleri veya evleri takip ediyoruz ve Descendent’te ufuk çizgisinin sağ tarafında, grafiğin en üstüne doğru yol almaya başlıyoruz. Son olarak, Yükselen’i kuzeyde sınırlayan bölüm olan on ikinci ev ile döngüyü tamamlıyoruz.

Her gezegenin ve burcun birlikte çalışma şeklini belirledikten sonra, bu enerjinin tam olarak nerede tezahür ettiğini keşfetmek için evlere bakarız.

Doğum haritanızı yorumlarken bazı evlerde birçok gezegeniniz olduğunu görebilirsiniz. (tek bir evde dört veya daha fazla gezegene stelyum denir) Bazılarında ise tamamen boş olabilir. Bu kesinlikle normal. Doğum haritası, doğduğunuz andaki gökyüzünün bir anlık görüntüsüdür ve çoğu gök cismi kümeler halinde seyahat ettiğinden, genellikle birbirine yakın dururlar. Boş alanlar eksiklikleri göstermezken, gezegenlerin yerleri önemli bilgiler veriyor.

Kendi Doğum Haritanızdaki Evleri Yorumlama

Kendinizi yükselen burcunuza demirledikten sonra, doğum haritanızda gezegenlerin hangi evleri işgal ettiğini belirlemeye başlayabilirsiniz. Bu sürece başlamak için her gezegenin özel işlevini düşünün: Örneğin, Merkür bir habercidir, Venüs bir çöpçatandır ve Mars bir savaşçıdır.

Bununla birlikte, gezegenin çalışma şekli, burcundan etkilenir. Örneğin, ciddi Oğlak burcundaki Merkür, mantıklı ve rasyonel olarak iletişim kuracaktır. Zor Akrep burcundaki Venüs, gizemli romantizme bayılır. Koruyucu Yengeç’teki Mars, savaşta dolaylı bir yaklaşıma sahip olma eğilimindedir.

Venüs-Akrep, bir kişiyi özellikle finansal açıdan istikrarlı aşıklara çekecek olan maddi değerlerin ikinci evinde midir? Yoksa seyahatin dokuzuncu evinde bulunan Akrep-Venüs, uzun mesafeli romantizm için bir tutku anlamına mı geliyor ? Evlerdeki gezegenler, deneyimimizin tüm kapsamını ve kişiliğimizin nüanslarını ortaya çıkarır.

Doğum haritasındaki doğum gezegenlerimiz sabit kalsa da gökyüzündeki gezegenler sürekli olarak farklı evlerimizde hareket ediyor. Her gezegenin kendi yörüngesi vardır, ancak Güneşin 365 günlük döngüsünü takip ettiğimiz için, her yıl tüm evlerin tam bir Güneş döngüsünden geçiyoruz.

Başka bir deyişle, herkes hayatı boyunca her evin enerjilerini deneyimleyecektir. Yengeç olmasanız bile, Yengeç burcu, ev ve ailenin dördüncü evi ile ilişkili olduğundan, bir noktada hayatın bu alanları dikkatinizi çekecektir.

Doğum haritanızda, gezegenler 12 burçtan birine ve 12 astrolojik evden birine düşecektir. Her gezegen bir güç gibi davranır ve içine düştüğü ev, o gücün hayatınızda nerede ve nasıl görüneceğini gösterir.

Evleri, doğrudan benlikten genel olarak dünyaya bir yolculuk olarak düşünebilirsiniz. Zodyak’ın ilk altı evi, benlik imajı, değerler, günlük alışkanlıklar ve soy ile ilgili “kişisel evler” olarak bilinir. Yediden 12’ye kadar olan evler “kişilerarası evler” olarak bilinir ve ortaklıklar, seyahat, kariyer yörüngeleri ve inşa ettiğimiz ve yerleşik olduğumuz topluluklarla ilgilidir.

Her ev, benlikten başlayarak topluma ve ötesine doğru genişleyen bir dizi özellik ile ilişkilidir. Doğduğunuz anda, gezegenlerin hepsi belirli burçlarda ve evlerdeydi. Bir astrolog haritanızı yorumladığında, bu yaşamda karşılaşacağınız engelleri veya hediyeleri haritalamak için her gezegenin anlamını, içinde bulunduğu evi ve bulunduğu burcu karıştırır.

Gezegenler bir evi ziyaret ettiğinde, haritanızın o bölümünü aydınlatır ve o evin özelliklerine enerji verir. Astrologlar, hayatınızın hangi bölümlerinin odaklanacağını ve mümkün olan en iyi eylemi nerede yapabileceğinizi tahmin etmek için evleri kullanır.

12 Astroloji Evi - Astrolojik Evler ve Doğum Haritanız

Astrolojide hepsi bir tekerlek üzerinde organize edilmiş 12 ev vardır. İlk başta kafa karıştırıcı olabilir, ancak bu evler daha çok Zodyak’ın çarkı olarak bildiğimiz burçlarla aynı değildir. Astrolojideki bu iki daire oldukça benzersizdir.

Zodyakın çarkı, Güneş’in ekliptik boyunca Dünya’mız etrafındaki yıllık dönüşüne bağlıdır. Evler ise Dünya’mızın kendi ekseni etrafında 24 saatlik dönüşüne bağlıdır.

2 tekerlek, doğum saatinize ve doğum yerinize göre belirlenen özel noktalarda birleşir. Doğum haritanızdaki gezegenler kişiliğinize, bu iki çarkın merceğinden, 2 farklı şekilde bakmanızı sağlar. Bir burç içinde olmak ve ayrıca bir evin içinde olmak.

Örneğin, iki kişinin her ikisi de Aslan Güneşi burcuna sahip olabilir, ancak birinin Aslan Güneşi on ikinci evinde, diğerinin Aslan Güneşi ilk evinde olabilir.

12 Astroloji Evi Nedir?

Astrolojinin 12 evi, insan yaşamını oluşturan yönlerin her birini temsil eder. Gezegenler ve burçlar, doğum haritanızda düştükleri evin temsil ettiği yaşam alanında kendilerini en belirgin şekilde göstereceklerdir.

Açık olmak gerekirse evler, burçlar veya gezegenler gibi tam olarak enerjiler değildir ve Zodyak işaretleri gibi enerjilerin dışarı akışına renk katmazlar.

Evler daha çok bu enerjilerin ortaya çıkacağı yerler ve sadece hayatın alanlarıdır, deneyim değil.

12 Astrolojik Ev Düzeni

Evler, doğumunuzun tam zamanı ve konumuna göre belirlenir. Modern zamanlarda, Zodyak’ı ufuk çizgisi üzerinde doğudan batıya bölmek için ev sistemleri geliştirildi ve sembolik olarak Güneş’in her gün gökyüzündeki yolculuğunu tasvir etti.

Yükselen burcunuz her zaman Zodyak çarkının sol tarafında bulunur. Doğu ufkunu veya tam anlamıyla Güneşin her sabah doğduğu yeri temsil eder. Hangi ev sistemini kullanırsanız kullanın, yükselen burç her zaman ilk eve (ya da benlik evine) düşer. Evler daha sonra ikinci evden onikinci eve kadar çarkta saat yönünün tersine hareket ederek tanımlanır.

Artık 12 evin doğum haritasını bölümlere ayırdığını ve hayatınızdaki farklı konuları konuştuğunu anlıyorsunuz. Şimdi soru şu: Her ev hangi konuları temsil ediyor? Evler, kişisel gelişimden (öz, zevk, seyahat), hayatta kalma yöntemlerine (para, emek, kariyer), ilişkilere (kardeşler, ortaklık, arkadaşlar), varoluşsal olana (soy, kayıp ve benlik) kadar yaşamın tüm alanlarını kapsar.

Ufkun altında bulunan evler (1 ila 6) hayatımızdaki özel meselelerle ilgilenirken, ufukta bulunan evler (7 ila 12) hayatımızdaki daha fazla kamusal meselelerle ilgilenir. Haritanın doğu tarafındaki evler (10, 11, 12, 1, 2, 3) kişisel gelişim ile ilgiliyken, haritanın batı tarafındaki evler (4, 5, 6, 7, 8, 9) kişilerarası gelişim ile ilgilidir.

Doğum Haritasında 1. Ev Ne Anlama Gelir? 1. Ev Hesaplama
Doğum haritasındaki 1. ev tamamen başlangıçlarla ilgilidir. Benliğin ve kimliğin kökenini, dış görünüşünüzü ve yeni çabalarınızı belirler. 1. evin zirvesini yöneten burç, doğum haritanızın yükselen burcu olarak bilinir. Hal böyle olunca bu 1. ev kendinizi dünyaya nasıl sunduğunuz, başkalarının sizi nasıl görebileceği ve ne tür “ilk” ...
Doğum Haritasında 2. Ev Hesaplama İkinci Ev Konuları Nelerdir?
2. ev istikrar duygunuz, dünyada nasıl para kazandığınız ve aynı zamanda yakın çevrenizle ilgilidir. Beş duyuyu yöneten çok fiziksel ve maddi bir alemdir. 2. ev aynı zamanda değerler, öz saygı ve öz değer, gelir ve bedenlerimizde, çevremizde evde nasıl hissettiğimizle de ilişkilidir.Şiirsel anlamda, ikinci ev sizi ...
Astrolojik Haritada 3. Ev Hesaplama Üçüncü Ev Konuları Nelerdir?
3. ev iletişimin tüm yönlerini yönetir. Düşünme, konuşma ve çevrimiçi kişiliğiniz... Bu ev, teknoloji merakını, elektronik cihazları ve mesaj verme ve alma yollarımızı yönetir.Birinci kimlik evini ve maddi kaynakların ve değerin ikinci evini temel alan bu Zodyak bölgesi, 3. ev için topluluk, mahalleler ve yerel seyahat ...
Doğum Haritasında 4. Ev Hesaplama ve Dördüncü Ev Konuları
Doğum haritasının en alt noktası dördüncü evdir. Burası evin, ailenin, soyun ve mahremiyetin evidir. Burada köklerini bulursun. Eskiler bu evi, Güneşin gece yarısı kendini bulduğu, tamamen karanlıkta kaplandığı ve sabah yeniden doğmaya hazır olduğu yer olduğu için “en alçak cennet” olarak adlandırırdı.Şiirsel olarak dördüncü ev hem ...
Doğum Haritası Beşinci Ev Konuları 5. Ev Hesaplama
Beşinci ev, aşk, bağ ve bereket gezegeni Venüs’ün neşesini bulduğu yerdir. Eskiler bu eve “İyi Şans” adını verdiler ve gerçekten de tüm iyi şeylerin gerçekleştiği yer burasıdır.Romantizm, zevk, yaratıcılık ve çocuklar doğum haritasının bu alanının ana konulardır. İster sanatsal bir proje, ister gerçek bir çocuk olsun, ...
Doğum Haritasında Altıncı Ev Konuları 6. Ev Hesaplama
Önündeki evden keskin bir dönüş yapan altıncı ev, eski astrologlar tarafından “Kötü Şans” olarak adlandırıldı. Savaş, ayrılık ve saldırganlık gezegeni Mars’ın neşesini bulduğu yer burasıdır.İster gerçek bir savaşta savaşan bir asker olarak isterse dev bir çamaşır yığınını katlarken olsun, hayatın günlük savaşlarına katılmak, altıncı evin konu ...
Doğum Haritasında Yedinci Evin Anlamı Nedir?  7. Ev Hesaplama
Yedinci ev, doğum haritasının batı ufkunda yer alır. Birinci evin karşısında yer alan bu ev sadece romantik ilişkilerle ilgili değil, her türlü bire bir karşılaşmalarla ilgilidir.Partneriniz, en iyi arkadaşınız ve düşmanınız hepsi yedinci evde temsil edilir. Sözleşmeler ve müzakereler de bu yerde bulunur. Eskiler de bu ...
Doğum Haritasında Sekizinci Ev Konuları? 8. Ev Hesaplama
Sekizinci ev, doğum haritasında karmaşık ve yanlış anlaşılan bir yerdir. Bu astrolojik alanın, ikinci ev gibi, parayla da çok ilgisi vardır. Ama sekizinci ev sizin eşyalarınızla ​​ilgili değil, diğer insanların eşyalarıyla, hem cömertlikle hem de kayıplarla nasıl başa çıktığımızla ilgilidir.Yedinci ev ilişkilerle ilgiliyse, sekizinci ev, varlıklarınızı ...
Doğum Haritasında 9. Ev Konuları Dokuzuncu Ev Hesaplama
Dokuzuncu ev, eski astrologlar tarafından ilahi ev olarak adlandırıldı çünkü orası, evrenin yaşam gücü olan Güneş’in neşesini bulduğu yerdir.Üçüncü evin karşısında oturan dokuzuncu ev de yolculuklarla ilgilidir. Ancak kısa geziler ve özel becerilerden ziyade, dokuzuncu ev uzun mesafeli seyahat ve yüksek öğrenim içindir. Bu doğum haritası ...
Doğum Haritasında Onuncu Evin Konuları Nelerdir? 10. Ev Hesaplama
Grafiğin en üstünde yer alan onuncu ev, kariyeriniz, kamuoyundaki imajınız ve itibarınızla ilgilidir. İlk evden sonra haritadaki en önemli ev olarak kabul edilir, çünkü mirasınızı ve kamusal dünyanızla nasıl karşılaştığımızı anlatır.Orta gök veya kariyer noktası genellikle onuncu evde bulunur. Bu astrolojik konum, en görünür olduğunuz yer ...
Doğum Haritasında Onbirinci Ev Konuları? 11. Ev Hesaplama
Eski astrologlar tarafından İyi Ruh’un evi olarak bilinen on birinci ev, kamusal yaşamınızda sizi destekleyen tüm insanları bulduğunuz yerdir.Burası meslektaşlarınızın, arkadaşlarınızın ve aynı zamanda izleyicilerinizin evidir. On birinci evde iyi yerleşimleri olanlar, grup faaliyetlerinde başarılı olma ve topluluk organizasyonlarında liderlik pozisyonları alma eğilimindedir.Düşman ilişkiler geliştirebileceğiniz yedinci ...
Doğum Haritasında On İkinci Ev Konuları 12. Ev Hesaplama
12. ev bilinç dışının evidir. Zodyak evlerinin son ve en sınırlayıcısı olan 12. ev, karma, görünmez düşmanlar, acı çekme, hesaplaşma ve nihayetinde evrim ile ilgilidir.Psikolojik korkular, zorunlu ve seçilmiş izolasyon ve yeraltı dürtüleri de burada kendilerini evlerinde hissettiriyor. Güneşli bir buğday tarlası değil, ama daha az ...