Kişisel Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır? Harita Yorumlamak
DOĞUM HARİTASI YORUMLAMA
Doğum Tarihiniz (Gün/Ay/Yıl)
Doğum Saatiniz (Saat/Dakika)

Her birimizin kendi doğum haritamız var ve bu astrolojik yerleşimler özümüzde kim olduğumuzu belirler. Doğum haritası, nasıl iletişim kurduğumuzdan nasıl sevdiğimize kadar her şeyi ifade eden daha ayrıntılı bir versiyonumuzdur. Gerek kendi kişisel doğum haritamızı yorumlamak gerekse bir başkasına ait doğum haritasını yorumlamak için bazı astrolojik bilgilere sahip olmak gerekiyor.

Kendi kişisel doğum haritanızı yorumlamak belki de anlatılanlardan daha fazla bilgiye ulaşabilmek için bir arayış içerisinde olabilirsiniz. Aslına bakarsanız bu tür yazılar size sadece bu konuda fikir verebilir. Bunun sebebi astrolojinin uçsuz bucaksız bir deniz olmasındandır.

Doğum haritası yorumlamak astrolojinin en zor konularından birisidir. Çünkü gerçek manada bir yıldız haritasını yorumlayabilecek bilgi ve deneyim düzeyine ulaşmak için oldukça uzun eğitim süreçlerinden geçmek gerekir. Bu, yıllar süren zorlu eğitimlerden sonra herkes için mümkün olmamakla beraber, doğum haritası yorumlayabilecek düzeye gelinebilir.

Bu yazıyı okuyarak, profesyonel bir astrologun yapabileceği doğum haritası yorumlama konusunda uzman olma beklentinizin olmadığını varsayarak kısaca ve yüzeysel bir giriş yapalım.

Bir doğum haritası çarkı 12 bölümden oluşur. Bu 12 ev burçlarla ve evlerle ilişkilendirilir. Her bölüm bir eve işaret eder ve her ev belli konularla ilişkilidir. Harita yorumlamaları yapabilmek için öncelikle bu 12 evin ne anlama geldiği öğrenilmelidir.

Gök boşluğunda sayısız gezegen, asteroid ve yıldız olsa da, astrolojik tesir kabiliyeti bilinen gök cisimleri sınırlıdır. Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars ve bildiğiniz diğer birkaç tanesi daha... Doğum haritanızı yorumlayabilemek için ikinci aşamada evlere yerleşecek ve bu alanları yönetecek olan yıldız, gezegen ve asteroidlerin özelliklerini öğrenmeniz gerekiyor.

Ve tabi ki burçlar. Bildiğiniz 12 burcun özellikleri, doğum haritası yorumlamanın temelleri arasında yer alıyor. Böylece bir gezegegenin yerleştidiği burç içerisindeki yorumununu yapabilmeniz kolaylaşacak, gezegenin özelliği ile burcun özelliğini harmanlayabileceksiniz.

Açılar da doğum haritalarının yorumlanmasında son derece önemli bir konudur. Karşıt açı, kare ve üçgen açıları duymuş olmalısınız. Açılar gezegenlerin birbirlerine olan olumlu/olumsuz tesirlerini anlayabilmek için önemli.

Bir doğum haritası burçlar, gezegenler, asteroitler vs.’deki yerleşimlerinizi belirleyen şeydir. Doğumda, hepimiz astrolojik olarak kim olduğumuzu tanımlayan sihirli bir harita ile doğduk. Bir doğum haritası bize özümüzde kim olduğumuzu gösterir, büyülü anın astrolojik yönlerini ve hassas açılarını hesaplar.

Bir doğum haritasını anlamak ve yorumlama yapabilmek için öncelikle burçları ve burçların dört ana unsurdan hangisiyle ilişkili olduğunu görelim.

 

 • Koç - Ateş
 • Boğa - Dünya
 • İkizler - Hava
 • Yengeç - Su
 • Aslan - Ateş
 • Başak - Dünya
 • Terazi - Hava
 • Akrep - Su
 • Yay - Ateş
 • Oğlak - Dünya
 • Kova - Hava
 • Balık - Su

 

Bununla birlikte doğum haritanıza erişmek için birkaç şeye ihtiyacınız olacak:

 

 • Doğum Günü: Doğum haritaları belli bir güne ait gökyüzünün resmi olduğu için doğum tarihi net olarak bilinmelidir.
 • Doğum Yeri: Doğum yerinin önemi doğu ve batı arasındaki saat farkıyla ilgilidir. Aynı saatte farklı coğrafi konumlrda doğan kişilerin doğum haritaları aynı değildir. Dolayısı ile tüm doğum haritası yorumunu etkileyici özelliktedir.
 • Doğum Zamanı: Burada kastedilen şey net olarak doğum saatidir. Gerçek bir doğum haritası çıkarmak ancak ve ancak net doğum saatinin hesaplamaya dahil edilmesiyle mümkündür.

 

Bunlar kesin bilgi almak için çok önemlidir. Bu bilgilerin yanlışlığı yorumları geçersiz kılacaktır. Bu bilgilere sahipseniz, hemen doğum haritası hesaplama formunu doldurun ve kendi kişisel doğum haritanızın sizin için ne anlama geldiğini hızlı bir şekilde görün.

Doğum Haritası Yorumuna Dahil Edilen Gezegenler

Bir doğum haritası yorumunda her bir gezegenin ne anlama geldiğine ve onu kendinize nasıl uygulayabileceğinize göz atalım.

İç gezegenler şunlardır:

 • Güneş
 • Ay
 • Merkür
 • Venüs
 • Mars

Dış gezegenler şunlardır:

 • Jüpiter
 • Satürn
 • Uranüs
 • Neptün
 • Plüton

Doğum Haritasında Güneş Yorumu

Güneş bizim egomuzdur. Gezegenler gibi biz de güneşin etrafında dönüyoruz. Güneş, özümüzde olduğumuz temel kimliğimizdir. Karanlıkta bize canlılık ve ışık verir. Güneş bize kim olduğumuzu gösterir. Güneş bizim amacımız, yolumuz, enerjimizi nereye harcadığımızdır. Güneş bize dünyaya nasıl iz bırakacağımızı söyler.

Yıldız Haritalarında Ay Yorumu

Ay karanlık, duygusal benliklerimizi temsil eder. Duygularımızı nasıl gösterdiğimiz ve yalnız olduğumuzda kim olduğumuzdur. İçgüdülerimiz, olaylara nasıl tepki verdiğimiz, güvenlik duygumuz. Ay anne ve çocukla bağlantılıdır, içimizdeki anneyi ve içimizdeki çocuğu temsil eder. Ay bize kendimizi nasıl koruduğumuzu gösterir. Ay, hem iç hem de dış dünyamızın aracısıdır. Bazı insanlar Ay burcunun kişiliklerini en iyi temsil ettiğini düşünür.

Astrolojik Harita Merkür Yorumu

Merkür, bize nasıl iletişim kurduğumuzu gösteren gezegendir. Günlük ifademizi temsil eder. Merkür aracılığıyla gruplar halinde nasıl çalıştığımızı, sorunları nasıl çözdüğümüzü, bilgiyi nasıl işlediğimizi anlamayı öğreniyoruz. Merkür, başkalarına nasıl yaklaştığımızı, fikir alışverişinde bulunduğumuzu yönetir. Merkür, haritamızda öne çıkan bir gezegendir, günlük hayatımızda kim olduğumuz üzerinde yoğun bir etkiye sahiptir.

Natal Harita Venüs Yorumu

Venüs, aşk gezegeni... Venüs, değer verdiğimiz şeyleri, duygularımızı, aşk dilimiz yönetir. Zevkimizin ne olduğunu, hayattaki zevklerimizin neler olduğunu, sanatsal değerlerimizi Venüs’le öğreniyoruz. Güzel olan her şey Venüs’ün içindedir. Venüs, başkalarına bağlılığı ve bir insanda ne tür bir sevgi aradığımızı yönetir. Venüs ayrıca bize paramızı neye harcadığımızı, hangi lüksleri aradığımızı, kendimize nasıl davrandığımızı da gösterir.

Doğum Haritası Mars Yorumu

Mars içgüdülerimizin, eylemlerimizin, cinsiyetimizin ve saldırganlığımızın yöneticisidir. Cinsel arzularımız Mars’ın altına girer, vücut çekiciliğimizi ve cinsel ifademizi yönetir. Bu, eylem gezegenidir. İrademiz ve motivasyonumuz Mars’tan gelir. Mars yataktan kalkma, o projeyi bitirme, aktif olma, günlük yaşamdaki sürüşümüz gibi dürtülerle ilgilidir. Bu gezegen aynı zamanda dürtülerimizin, saldırganlıklarımızın nerede olduğunu, nerede güçlü olabileceğimizi gösterir.

Yıldız Haritası Jüpiter Yorumu

Jüpiter sosyal gezegenlerin ilkidir. Jüpiter, daha geniş amaç, özgürlük, erişim ve minnettarlığın hükümdarıdır. Jüpiter zihinsel ve ruhsal gelişim ile ilişkilendirilmiştir. Jüpiter cömertliğimizi ve toleransımızı gösterir. Jüpiter bilgeliğimizi ve anlayışımızı elinde tutar. Bize daha derin bir anlayışla nasıl genişleyip büyüyeceğimizi gösteren gezegendir.

Astrolojik Haritada Satürn Yorumu

Satürn sorumluluk, sınırlamalar ve kısıtlamalar gezegenidir. Satürn dünyamıza yapı ve anlam getirir. Satürn sorumlu gezegendir, bize karşılaştığımız gerçekleri hatırlatır. Kendimizi kontrol etme ve taahhütlerimiz bize Satürn aracılığıyla getirilir. Bir baba otoritesi ile ilişkili olan gezegendir. Disiplin, kurallar, düzenlemeler ve olgunluk getirir. Satürn bize hayatta büyümemize yardımcı olacak dersler getirir.

Doğum Haritasında Uranüs Yorumu

Uranüs göklerle ilişkilidir. Bize ilerleme ve aydınlanma gösterdiği bilinmektedir. Uranüs bireyselliği kutlar, benzersizlik ve keşif getirir. Bu gezegen ile birlikte bize yenilikçi yönümüzü de gösteriliyor. Bir şeyleri karıştıracağınız, olaylara yeni bir yön vereceğiniz isyanı yönetir. Uranüs, karışmayı reddettiğimiz parçamızdır.

Astrolojik Haritada Neptün Yorumu

Neptün maneviyatımızı, rüyalarımızı, yanılsamalarımızı yönetir. Neptün, sezgi ve ruhsal aydınlanma ile ilişkilidir. Neptün bizim fizik ötesi enerjimiz, hayal kuran gezegenimizdir. Neptün, hepimizin rüyalarımızda ziyaret ettiği görünmez diyarı yönetir. Sınırları çözer. Bize, hayata şiirsel bir bakış açısı kazandırır, güzelliği mümkün olan her şekilde görmemize yardımcı olur.

Yıldız Haritası Plüton Yorumu

Plüton “yeraltı dünyasıdır”, bizi yüzeyin altını gösteren gezegendir. Yenilenme ve yeniden doğuş, ruhsal yeniden doğuş, başlangıçlar ve bitişlerle ilişkilidir. Plüton bize güç mücadelelerini ve kontrol konularını nerede gördüğümüzü gösteriyor. Plüton, bir nesil arasında paylaştığınız bir gezegendir. Plüton, bizi daha derin bir anlam, okyanusun derinliklerini keşfetme isteği bulma konusunda etkiler. Dönüşüm ve değişim aradığımız yerdir.

Doğum Haritası Yükselen Burç Yorumu

Yükselen/Yükselen burcunuz, kendinizi başkalarına nasıl sunduğunuzdur. Hayata yaklaşımınız. Güneş ve Ay’ınızı, ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu birleştirir. İnsanlar sizinle ilk tanıştığında sizi Yükselen burcunuz olarak göreceklerdir. Hayatı nasıl üstlendiğimizi ve deneyimlerimizi nasıl tanımladığımızı açıklar. Yükselen burcumuz bize hedeflerimizi nasıl yansıttığımızı ve hayatımızı nasıl anlamlandırdığımızı gösterir.

Doğum Haritasında Midheaven Yorumu

Midheaven burcunuz, kariyeriniz ve yaşam yolunuzla ilgilidir. Size hayatta ne yapmak istediğinizi, bu gezegende nasıl bir iz bırakmak istediğinizi gösterir. Bu işaret, toplumun gözünde görünür başarılarımızı temsil eder. Haritanızdaki en genel ve önemli işaretlerden biridir ve size hayatta ulaşmak istediğiniz hedefleri, kariyerinizde nerede olmak istediğinizi, özlemlerinizi, yaratıcı bakış açınızı, yaşam hedefinizi gösterir.

Tüm bu bilgileri topladıktan sonra kendinizi astrolojik olarak biraz daha iyi anlayabilirsiniz!