Bir Astrolog Doğum Haritanızı Nasıl Yorumlar ve Analiz Eder?
DOĞUM HARİTASI YORUMLAMA
Doğum Tarihiniz (Gün/Ay/Yıl)
Doğum Saatiniz (Saat/Dakika)

Astrolojide doğum haritalarının hesaplanması, yorumlama ve analiz edilmesi astrolojinin önemli konularından birisidir. Astroloji, sadece doğum haritası çıkarma ve yorumlama ile kısıtlı değilse de, astrologlar büyük oranda bu hesaplamalarla iç içedirler.

Bir astroloji doğum haritası – aynı zamanda astrolojik doğum haritası olarak da adlandırılır – siz doğduğunuz anda tüm gezegenlerin Güneş etrafındaki yolculuklarında (dünyadaki bizim bakış noktamızdan) nerede olduklarını gösteren bir haritadır. Bir astroloji çizelgesi okuması, güçlü ve zayıf yönlerinizi, ruh gelişimi için fırsatlarınızı, en önemli hareketleriniz için en iyi zamanlamayı ortaya çıkarabilir.

Yeni Yıla Astroloji Haritanıza Bakarak Başlayın

Kimileri sadece ömründe bir defa doğum haritasına baksa da, astroloji meraklıları farklı dönemlerde çeşitli tekniklere göre çıkarılan astrolojik haritaları tekrar tekrar hesaplayıp analiz eder ve yorumlarlar.

Elbetteki bir doğum haritasının yorumlanması herkes için mümkün bir şey değildir. Şuan ziyaret ettiğiniz gibi siteler de zaten bu yüzden varlar. Astrolojiden maksimum seviyede yararlanmak isteyenler ise, profesyonel astrolog desteği alarak doğum haritası yorumlatma yapıyorlar.

Astroloji çizelgenize bakmanın özellikle verimli olduğu iki zaman vardır. Her yılın başında ve doğum gününüzde. Yeni yıl için, geçiş çizelgesi denilen şeyi yapmanız önerilir. Bu, profesyonel bir astrologun rehberliğini gerektirebilir çünkü yorumlama işi karmaşıklaşabilir! Bu durumda kendi doğum (doğum) haritanızla başlarsınız ve onu transit (hareket eden) gezegenlerle, yani gezegenlerin gökyüzündeki mevcut konumlarıyla karşılaştırırsınız.

Yine de yıldız haritaları yalnızca yılbaşı için değildir. Herhangi bir tarihi, geçmiş veya geleceği ekleyebilir ve hareket halindeki gezegenleri doğum haritanızla karşılaştıran bir geçiş çizelgesi çalıştırabilirsiniz. Transit çizelgeleri, planlama yapmak için çok faydalıdır. Bir düğün tarihi seçiyor, seyahat rezervasyonu yapıyor veya önemli bir kariyer hamlesi planlıyorsanız, gökyüzünün uygun bir astrolojik konumda olup olmadığını görmek için gezegen konumları hesaplama sayfamıza bakın.

Geçiş çizelgeleri aynı zamanda tarihsel perspektif için de harikadır. Hayatınızdaki önemli anlara -yeni aşk, yer değiştirmeler, ölümler, ayrılıklar, kariyer iniş çıkışları, iş kayıpları- geriye dönüp bakabilirsiniz. O zaman yıldızlarda neler olduğunu görmek için bir çizelge yapın. Böylece astrolojinin tekrarlayan dinamiklerini gözlemlemiş olursunuz.

Doğum haritası yorumlama ve analizi yapacak olan bir astrolog pekçok detayı göz önünde bulundursa da, öncelikli olarak doğum haritasında birkaç önemli şeyi arar:

 

  • Haritadaki her gezegen hangi burçta ve 12 evden hangisinde?
  • Venüs, Mars ve Ay’ın konumlandığı burçlar hangileri?
  • Daha çok çalışmanız gerekebilecek yer için Satürn, şanslı olabileceğiniz yer için Jüpiter hangi burç ve evde?
  • Herhangi iki gezegen arasında oluşan açılar nelerdir?
  • Kişi için belirli bir enerjinin yoğun bir konsantrasyonunu oluşturan bir "stelyum" (bir burçta üç veya daha fazla gezegen) olup olmadığı.
  • Haritadaki elementlerin dengesi (ateşteki gezegenler, toprak, hava ve su işaretleri)
  • Haritadaki niteliklerin dengesi (ana, değişken veya sabit burçlardaki gezegenler)
  • Gezegenlerin oluşturduğu astrolojik desen

 

Astrologlar haritanızı yorumlamaya başladığında, pekçok hesabı yapmış ve haritanızın ana unsurlarını çıkarmış demektir. Bir astrolog, öğeleri ve nitelikleri toplayacak ve çizelgeyi "puanlayacaktır". Bir özelliğin eksikliği veya bir diğerinin baskınlığı varsa, danışana pratikte yaşamlarına nasıl daha fazla denge getirebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunur.

Kendiniz ve başkaları için doğum haritalarını nasıl okuyacağınızı elementler aracılığıyla yeteneklerinizi, zayıf yönlerinizi ve güçlü yönlerinizi nasıl tanımlayacağınızı, temel güneş işaretlerinin ötesinde astrolojiyi nasıl kullanacağınızı, tüm ilişkilerinizde kişisel gelişim, finansal kazanç ve uyum oluşturmayı ve yıldızları hizalamayı öğrenerek doğum haritası yorumlama yapabilirsiniz.

Doğum Haritası Yorumlamada Uyumluluk Analizi

Astrolojik doğum haritasına ek olarak, diğer insanlarla nasıl geçineceğinizi görmek için bir astroloji uyumluluk tablosu yapabilirsiniz. Sinastri çizelgeleri, haritanızdaki gezegenleri ve diğer kişininkileri karşılaştırır ve karşılaştırırken, bileşik bir harita, bir "orta nokta yöntemi" kullanarak iki haritanızın ortalamasını alır. İlişkinizin özünü ortaya çıkaran tek bir harmanlanmış tablo oluşturur. Bileşik bir çizelge, ilişkinizi kendi varlığı ya da üçüncü bir "kişi" gibi ele alır.

Alçalan burç hesaplama da bu yönde ipuçları alabileceğiniz bir alternatif alan olarak aklınızda bulunsun. Alçalan burç yükselen burcun tam karşısında yer alan, yükselenin tam tersi özellikleri gösteren 7. evdir. Zıtların çekim etkisi bu alanda fazlasıyla kendisini gösteriyor.

Etkinlikleri Planlamak İçin Gezegen Konumları Hesaplamak

Astrolojinin temel prensibinde bir işin başlangıç anından hareket ederek seyrini anlamak vardır. Kişiler ve olaylar için de çizelgeler hesaplayabilirsiniz. Sadece söz konusu olayın saatini, tarihini ve yerini girerek ve bunun için bir astroloji haritası oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir parti veya büyük bir toplantı planlıyorsanız, yıldızların nasıl hizalandığını görmek için saat, tarih ve konumu girebilirsiniz.

Şu anda neler olduğunu bilmek isterseniz, doğum detaylarınız yerine bugünün tarihini girerek bugünün astroloji çizelgesini (anlık gök yüzü haritası) yapın. Önümüzdeki yılın neler getireceğini merak ediyorsanız. Önümüzdeki 12 ayı gösteren yıllık tahmin tablosuna göz atın.

Doğum Haritalarının Yorumlanması Ne Zamandır Yapılıyor?

Binlerce yıl öncesine dayanan Batı astrolojisi sistemi ile çalışıyoruz. İnsanlar, medeniyetin doğuşundan beri göklerin hareketini takip ettiler. 6000 yılına kadar Sümerler, gezegenlerin ve yıldızların yolculuklarını kaydettiler. MÖ 3300 civarında Babilliler (Keldaniler olarak da bilinirler), Sümerlerin başlattığı şeyi genişletmeye başladılar ve binlerce yıl boyunca ilk astrolojik sistemi geliştirdiler. Bugün kullandığımız burç çarkını (gezegenler ve evlerle birlikte) MÖ 700 civarında oluşturdular. Bilinen en eski burç tablosunun MÖ 409 yılına ait olduğuna inanılıyor!